10 tipov ako ovládnúť disciplínu

Jedným z mnohých mýtov, v ktorom ľudia dnes žijú je, že vďaka disciplíne dokážu rozbehnúť veci vo svojom živote. Myslím si, že je to presne naopak. Tvoje aktivity a pravidelnosť, ktoré si okolo seba vybuduješ, vytvoria disciplínu, ktorá sa nebude u teba doma zdržiavať, lebo si povieš, ale práve preto, že začneš konať a poctivo a pravidelne sa držať svojich návykov. Inými slovami — disciplínu buduješ, disciplínu nevlastníš.

Tu je 10 tipov, ako ju ovládnuť:

1. Vždy sa rozhodni večer, čo budeš robiť ráno. Ak je na tvojom budíku 6:00 ráno, pretože chodíš každé ráno športovať, bude lepšie, ak sa nenecháš presvedčiť svojou rannou náladou, či pôjdeš alebo nie. Akokoľvek premotivovane bude tvojej manželke znieť tvojich optimistických 6, ráno rovnaké rozhodnutie nespravíš.

2. Sprav svoj cieľ dosiahnuteľným. Neodtrhni si príliš veľký kus, ktorý nebudeš vedieť zjesť. Ak chceš zmeniť niečo vo svojom živote, alebo aj samého seba, potrebuješ vypichnúť konkrétny kúsok, ktorý bude pre teba začiatkom. Začni v malom a časom unesieš omnoho viacej!

3. Nerozmýšľaj a neanalyzuj. Ak to, čo sa chystáš robiť neznie práve ako niečo, čo by bolo pre teba zaujímavé, šanca, že ťa to bude na začiatku baviť, je dosť malá. Toto je moment, kedy bude lepšie nerozmýšať a neanalyzovať, a jednoducho zostať verný cieľu. Vytrvalosť prinesie ovocie.

4. Nevynechávaj dni. Ak je tvoj cieľ za rok prečítať celú Bibliu alebo 10 kníh za mesiac, snaž sa stavať svoju aktivitu na pravidelnosti. Ak si sa z nejakého dôvodu zabudol, naprav to hneď v tom momente. Možno si precitol o druhej ráno, ale to nevadí — chyť knihu a čítaj aspoň pár stránok. Zameraj sa na pravidelnosť.

5. Nenechávaj si aktivitu na poslednú chvíľu. Ak je tvoja výzva venovať viac času rodine, večer už na to môže byť trochu neskoro. Ak je to jediný čas, ktorý máš, začni čo najskôr a využi svoj čas naplno. Vyhľadávaj denné svetlo, pretože vtedy si prirodzene najaktívnejší.

6. Neposúvaj začiatok. Ak si niekoľko dní po sebe zabudol na svoju rannú alebo obednú rutinu, neposúvaj svoje znovu-začatie na nasledujúci deň. Začni hneď. Vráť sa späť na dráhu a rýchlo naberieš pôvodnú rýchlosť. Odkladanie niekedy znižuje našu chuť vôbec začať.

7. Nevyhováraj sa. Nevyhľadávaj dôvôdy, prečo práve dnešný deň nie je perfektný. Možno nie je vonku práve najkrajšie počasie, možno ti nevyhuvujú podmienky kurzov, na ktoré by si sa mohol prihlásiť, ale si na ťahu. Čím dlhšie sa budeš vykrúcať, tým dlhšie budeš hrať tú istú ligu. A už vôbec nezvaľuj vinu na iných ľudí.

8. Nájdi si ľudí, ktorí ťa budú podporovať. Verím, že tvoja manželka alebo priateľka je tvoj najväčší fanúšik. Nenechaj sa odradiť tým, čo si myslia druhí ľudia alebo či ťa spochybňujú. Ak potrebuješ, nájdi si skupinu ľudí, ktorí robia to isté alebo namotivuj ľudí, aby sa pridali. Aj keď by to malo byť len cez group chat.

9. Očakávaj radosť a pokrok. Aj keď sú začiatky náročné, je potrebné očakávať radosť z toho, čo robíš. Radosť ti ukáže, že si sa posunul od námahy k pokroku, kedy sa aj ukáže, že disciplína sa začína dostávať do aktivít, ktoré robíš.

10. Buď na seba prísny. Neuspokoj sa po 2 týždňoch s 50 stránkami prečítanej knihy. A neuspokoj sa s 10 klikmi po 2 týždňoch tréningu. Zvyšuj si náročnosť a očakávaj viac, ako to, čo sa ti podarilo na začiatku.

Akokoľvek sa ti zdá disciplína nedosiahnuteľná, je dôležité vedieť, že disciplínu tvoria veci, ktoré si okolo nej nastavíš a naplánuješ. Nenechaj sa oklamať, že to nie je pre teba alebo že potrebuješ špeciálneho trénera, aby si sa vôbec niekam dostal. Ak sa ti podarí uplnatniť aspoň 5 z bodov, verím, že spozoruješ progres. Porozumej tomu, čo to znamená nájsť disciplínu, aby si raz svoje deti mohol naučiť skutočnú cenu snahy a nie od nich očakávať nadľudské výkony, ktoré vyžadujú viac ako len spŕšku kritiky.

Zdroj: Blog Martina Broza

Marek

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.