Zamestnanie | Blog.kupsima.sk

Ako sa zamestnať

Ako sa zamestnať ?

Nejdeme si písať o nedostatočnej kvalifikácií a vedomostiach, ale o základných a veľmi primitívnych chybách, ktoré možno aj zo zaujímavých ľudí robia obrovskú priemernú šedú masu. Je mi potom úplne jasné, prečo stále počúvam, aké ťažké je nájsť si prácu, zamestnať sa. Garantujem vám, že po aplikovaní rád z tohoto blogpostu svoje šance na úspešný pohovor zvýšite o 345,68%.

Základné tipy, aby vás vôbec niekto zavolal na pohovor:

– okamžite si všetci zmažte tie generické životopisy a spamové motivačné listy. Poctivo napíšte nové.

– v každom jednom prípade upravte životopis a motivačný list pre konkrétnu pracovnú pozíciu. Zvýraznite prax, úspechy a záľuby pre konkrétnu pozíciu a firmu. Nikoho, kto hľadá programátora, naozaj nezaujíma, že ste na strednej škole robili za pokladňou v Tescu. Rovno vás to pochová.
(Áno, je ťažké takto poslať 10 žiadostí denne, ale presne o to ide.)

Ako sa zamestnať, blog.kupsima.sk

– nebojte sa ukázať svoju osobnosť. Odlíšte sa životopisom aj po grafickej stránke. (tip: google interesting curriculum vitae creative).

– skontrolujte si gramatiku, formátovanie, štylistiku.
(fail: nemôžete sa uchádzať o pozície copywritera, helpdesku alebo PR s motivačným listom s 30timi gramatickými chybami.)

– neprikladajte fotografiu, ak naozaj nie je technicky a esteticky profesionálna. Ľudia posielajú naozaj brutálne fotografie z kúpeľne rovno po žúre s litrom abstinthu alebo vystrihnuté hadie oči. Krása. Rovno pošlite hypno frog.
(fail: nemôžete sa uchádzať o prácu v IT firme, keď do prílohy mailu dáte 5MB foto, spoiler: komprimácia a .jpg / .jpeg)

– dodajte referencie. Či už na svoju reálnu prácu alebo projekty s bližším popisom čo ste tam robili, alebo na ľudí, ktorí môžu niečo o vás povedať. (fail: žiadne referencie. Keď ste fakt nikde nepracovali, spomeňte aspoň svoje projekty, čo ste robili popri škole a ktoré maju niečo spoločné s danou pozíciou. Nemôžete očakávať od zamestnávateľa, že sa spoľahne na to, že budete dobrý v niečom, o čom si myslíte, že v tom budete dobrý.)

upravte aj samotný email, ktorý posielate. Oslovenie a telo mailu je prvá vec, ktorú hodnotiaci uvidí. (fail: “Na základe vašej ponuky uverejnenej na portáli XXX, si vám dovoľujem poslať v prílohe životopis…” a podobné deriváty vás automaticky zaraďujú do stáda medzi ostatných.)

adresa, z ktorej posielate email. Je to drobnosť, ale už aj to o vás veľa prezradí.. (fail: megakozy33@azet.sk)

– na sto percent vyplňte žiadosť presne, ako chce zadávateľ. Keď niekto chce, aby ste do predmetu zadali slovo HELPDESK, tak to tam dajte. Keď niekto vyžaduje žiadosti v .pdf formáte, tak to tak spravte. Nič nedá zamestnávateľovi horší signál o vašej spoľahlivosti a pedantnosti ako to, keď pokazíte prvú úlohu, ktorú vám zadal.

– najdôležitejší je Motivačný list (to je aj samotný email). Na tomto si dajte naozaj najviac záležať. Možno v korporáciach nemá HR oddelenie čas čítať motivačné listy a majú pevné filtre, ale pre mňa je oveľa dôležitejšie keď napíšete, prečo chcete túto konkrétnu prácu ako to, že máte vysokú školu. A naopak, keď niekto poslal motivačný, z ktorého je jasné, že to posiela ďalším sto firmám, ani nemám chuť mu odpisovať.
(fail: za dôvod, prečo chcete u nás pracovať, nepovažujem generickú vetu typu: Vaša firma je mi sympatická a baví ma pracovať s počítačmi.)

Z toho vyplýva: Nerozosielajte SPAM. Posielajte žiadosti iba tam, kde naozaj chcete pracovať. Prispôsobte ich, dajte si záležať  a nebudete frustrovaný, že vám nikto neodpisuje.

Okej. To bola tá ľahšia časť. Keď prejdete prvým filtrom, treba zabodovať na pohovore. A pod zabodovať nemyslím, že prídete, uvidíte a zvíťazíte. Ale že postavíte 20 nových štadiónov, odohráte tam majstrovstvá sveta v 10tich športoch, všetko vyhráte a ešte sa spýtate: To je všetko? Ja som sa iba rozcvičoval.

Main Theme:

Ihneď po ukončení pohovoru musí mať človek, ktorý s vami robil pohovor pocit, že vás chce do teamu. Musí mať pocit, že má štastie, že zrovna vy ste šli okolo a stavili ste sa na pohárik. Jednoducho sa za vami zabuchnú dvere a on musí celú dobu rozmýšľať, ako vám čo najlepšie oznámi, že ste boli vybraný. Musí mať strach z toho, že odmietnete.

Toto sa dá samozrejme dosiahnuť na milión spôsobov, ja zvýrazním niekoľko:

pripravte sa. Nebudem písať ako. Nie je to žiadna mágia. Aj 15 minútová príprava zvýši úroveň vášho vystúpenia dvojnásobne, ako keď sa nato vykašlete.

– aj tu, ako všade, platí, že prvý dojem je najdôležitejší. Nepokašlite prvé minúty pohovoru tým, že budete vystresovaný, zahriaknutý a nebudete vedieť odpovedať na rozohrievacie otázky typu: čo viete o našej firme, prečo meškáte alebo idete o polhodinu skôr, prečo ste prišli s kamarátkou a podobne.
(Osobne, vo väčšine prípadov už po 1-5 minútach pohovoru viem, že tohoto človeka nezoberieme. Ale samozrejme, boli aj výnimky z ktorých sa nakoniec niečo schopné vykľulo.)

– dajte sa do klídku. Na väčšine pohovorov (aspoň u nás) vám ponúknu vodu, čaj, kávu. Nebojte sa dať si a pokecať si počas toho o banalitách. Buďte sympatický, nechajte preskočiť iskru. V malej firme sa všetci poznajú a veľký dôraz sa kladie na to, či sa hodíte do tímu aj osobnostne. Ukážte svoju osobnosť, nehanbite sa za seba. Nebojte sa, že to neklapne. Hľadáte si prácu, kde budete štastní a spokojní, a preto ak vás kvôli tomu nevyberú, je to len dobre. Predítete budúcim problémom. (tip: Je to ako vo vzťahu. Ak pred tým druhým niečo skrývate už na začiatku, neskončí sa to dobre.)

– ukážte svoju reálnu vášeň pre vec a na druhú stranu nehrajte sa na niečo, čo nie ste. (tip: rozžiarené očká programátora, ktorý rozpráva nadšene o svojich projektoch, sú neporaziteľná zbraň oproti znudenému rapkaniu povinností v minulom zamestnaní.)

– buďte asertívny. Dobrý zamestnávateľ nechce bábky, ale osobnosti.

– vyžarujte energiu. Ako vás môže prijať človek, ktorý chce umrieť potom, čo mal s vami pohovor? Myslite si, že by chcel s vami pracovať?

– vyvarujte sa FAILOM. Na každú pozíciu existuje aspoň elementárna úroveň vedomostí a spôsob správania. Ak ste sa nejakým zázrakom dostali cez prvé kolo, nevyfailujte sa úplnou banalitou. Napríklad iba tým, že zaklamete alebo nie ste konzistentný. Nemôžete dávať na pohovore najavo svoju lenivosť. Neohovárajte iných ľudí. Nevyhovárajte sa na iných ľudí a podobne.
(fail: nemôžete koktať, keď chcete robiť helpdesk, nemôžete hľadať klávesu, keď chcete byť programátor, nemôžete nevedieť, čo je twitter keď chcete isť na online marketing… )

– hľadajte si prácu, ktorú chcete robiť. Váš potenciálny zamestnávateľ nemôže mať dojem, že hľadáte akúkoľvek prácu. Povedzte mu, prečo chcete pracovať u neho, prečo chcete robiť túto konkrétnu prácu. Musí mať z vás dojem, že by ste to robili aj zadarmo. Ale nie preto, že ste socka a potrebujete drobné, ale preto, že vy svoju prácu milujete.

pýtajte sa! Musíte vystupovať ako osobnosti a musíte ukázať záujem o prácu. Keď sa človek ani potom, ako je k tomu vyzvaný, nespýta na niektoré podrobnosti zo života firmy, detaily pracovnej ponuky alebo iných firemných procesov, je to jednoznačne signál, že je to neskúsený človek a jeho cieľom je len niečo niekde robiť. (tip: prípadný záujemca musí byť obrovský skiller, aby som vôbec uvažoval nad jeho prijatím, ak sa počas pohovoru na nič nepýtal.)

Tipy na záver:

– prečítajte si ďalšie oveľa fundovanejšie návody, knihy, blogposty o tom, ako zažiariť pri uchádzaní sa o prácu.

– choďte na to z opačnej strany. Vyskúšajte si viesť pohovor. Ak nemáte na to reálnu príležitosť, dohodnite sa s priateľom, čo hľadá prácu, že odsimulujete pohovor (pomôže to aj jemu). Prečitajte si návody alebo knihy ako viesť pohovor, čo očakávať od kandidáta a vyskúšajte si to. Otvorí vám to oči. Už iba pri aplikovaní tohoto bodu vám zaručujem upgrade na vyššiu úroveň.

A hlavne nebuďte demotivovaný, keď vás nezoberú. Sám viem, že sme množstvo kandidátov neprijali kvôli dôvodom, ktoré by v iných firmách neboli problém a opačne. Jednoducho nám len nesadol a nebolo to nič tragické. Alebo proste bol len niekto trošku lepší. No a potom je vašou úlohou, aby nabudúce už nikto lepší nebol. A jediná cesta ktorá k tomu vedie je: začať na sebe makať.

Zdroj: Michal Truban – Prispejte-k-tomu-ze-Vas-niekto-zamestna

Budem rád, keď tí, čo sa dočítali až sem, zanechajú svoj názor, otázky, ďalšie tipy a rady, konkrétne skúsenosti a zážitky. Veľmi rád o tejto problematike podiskutujem (aj súkromne).
Nakoľko taktiež pracujem vo veľkej spoločnosti, zaujímali by ma aj Vaše postrehy, čo sí myslíte napríklad aj vy o ľudoch, ktorí s Vami robia pohovor.

Marek

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.