Ako byť úspešný team leader ?

Všetci dúfame vo výnimočný úspech (hoci každý z nás definuje úspech inak – a tak by to aj malo byť). Naše odlišné hodnoty, túžby, myšlienky, všetko to spôsobuje, že pre každého jedného z nás úspech predstavuje inú množinu.

Nanešťastie (alebo našťastie?), neexistuje žiadne zázračné riešenie, ba ani univerzálny recept, ktorý by sadol každému.

Ale ako byť úspešný TEAM LEADER? Pripravili sme si pre Teba 9 tipov z praxe od mimoriadne úspešných ľudí. Ktoré si osvojíš TY?

Vytrvalo hľadáš nové skúsenosti a nepoznané zážitky.
Vyhľadávanie nového a následná strata záujmu o rýchlo objavené veci, ciele a aktivity občas vedie k hazardu, drogám, poruche pozornosti. Metaforicky povedané – k vyskočeniu z perfektne vybaveného lietadla bez padáka.

Podľa psychiatra Dr. Roberta Cloningera je „vyhľadávanie nového jednou z foriem, ako sa udržať zdravým a šťastným, pričom prispievame k osobnostného rozvoju v procese dospievania. Ak skombinujete dobrodružnosť a zvedavosť s vytrvalosťou a vedomím, že nie je všetko len o Vás, potom získate kreativitu, z ktorej profituje spoločnosť ako celok.“

Ako vo svojej štúdii tvrdí Cloninger ďalej: „Aby ste uspeli, musíte byť schopní regulovať vlastné popudy a nestratiť pri tom predstavu o tom, čo by budúcnosť priniesla, ak by ste skúsili niečo nové.“

To sa podobá na každého úspešného človeka, ktorého poznám.

Daj sa do toho!!! Prijmi svoju vnútornú túžbu po hľadaní nového. Budeš zdravší, budeš mať viac priateľov a vo všeobecnosti budeš spokojnejší s vlastným životom.

Vidíš peniaze ako zodpovednosť, nie ako odmenu.
Veľa podnikateľských príbehov opisuje nákupy luxusných áut, okázalých starožitností, dovoz vianočných stromčekov za 6 000 dolárov, či utrácanie 40 000 amerických dolárov ročne za osobnú masérku. (Moment – možno je to iba prípad zakladateľa firmy Adelphia, Johna Rigasa).

Úspešní ľudia nevnímajú peniaze ako čisto osobnú odmenu; v peniazoch naopak vidia spôsob, ako dopomôcť rastu svojho biznisu, ako odmeniť a rozvíjať zamestnancov. Jednoducho povedané, pomôcť komunite okolo seba a nelipnúť na osobnom obohatení. Zlepšujú nie len svoj život, ale čo je podstatnejšie, aj životy druhých.

Máš čo dokázať – hlavne sebe.
Mnoho ľudí v sebe cíti tú spaľujúcu túžbu dokázať druhým, že sa mýlia (ruku na srdce, kto nie?!?). Veľká motivácia, však?

No mimoriadne úspešní ľudia sú poháňaní niečím oveľa zmysluplnejším a osobnejším. Pravý životný „drajv“, jediný záväzok a ich odhodlanie pochádzajú z túžby niečo dokázať tej najdôležitejšej osobe zo všetkých…

Sebe!

Si veľkoryso a prirodzene empatický.
Je nemožné identifikovať problém alebo potrebu bez toho, aby sme sa vcítili do kože ostatných. Práve to je znakom úspešného manažéra.

Výnimočne úspešní lídri sú o krok vpred pred ostatnými práve pravidelným preukazovaním ich empatie a pochopením členov v tíme.

Úspech nie je priamka smerujúca hore. Úspech je kruh, pretože nezávisle od rastu Tvojho biznisu a ega, úspech stále závisí aj na Tvojich ľuďoch v tíme.

Nachádzaš šťastie v úspechu druhých.
Veľké podniky prekvitajú, pretože sú ich najtalentovanejší členovia pripravení obety v prospech tých ostatných. Dobrý tím pozostáva zo zamestnancov ochotných si navzájom pomôcť.

Premietnem to do športovej terminológie. Každý hráč, aj ten na lavičke, musí poznať svoju konkrétnu tímovú rolu. Je normálne, že sa vyskytnú chvíle, kedy musí športovec sedieť na striedačke a pozerá sa na spoluhráčov ako strieľajú góly a bodujú. No svoj osobný úspech podriadi pre úspech svojho tímu!

No čo ak túto svoju konkrétnu úlohu nepozná? Je úlohou dobrého team leadra , aby jednotlivé role rozpoznal a členom tímu ich pridelil.

TEAM – Together Everyone Achieves More

Nemysli v rovine work-life balance – mysli v rovine LIFE.
Z vlastnej skúsenosti viem, že je takmer nemožné udržať tú symbolickú hranicu medzi prácou a súkromným životom. Prečo? Pretože Ty si Tvoja práca. Tvoj biznis je Tvojím životom, presne ako Tvoj život je Tvojím biznisom. To platí aj pre rodinu, priateľov a záujmy – neexistuje hranica, pretože všetky tieto veci dotvárajú Tvoju komplexnú osobnosť.

Výnimočne úspešní ľudia nachádzajú spôsoby, ako zakomponovať rodinu do svojich plánov namiesto toho, aby vylúčili prácu zo súkromného života. Nachádzajú riešenia, ako urobiť to, aby koníčky, záujmy, vášne a osobné hodnoty boli súčasťou ich denného pracovného fungovania. Pokiaľ takéto spôsoby nenachádzaš, nežiješ – iba pracuješ!

Ignoruj vidinu 40-hodinového pracovného týždňa.
Štúdie dokazujú, že pracovať viac, ako 40 hodín týždenne znižuje produktivitu.

OK…

Opieram sa však o prax múdrejších a skúsenejších.

Spisovateľ Richard North Patterson ponúka pútavý príbeh o Robertovi Kennedym, ktorý chcel svojho času obžalovať hlavu amerického zväzu odborov Teamsters – Jimmyho Hoffu (o ktorom sa mimochodom stále verí, že žúruje spolu s Elvisom a Jimom Morrisonom kdesi v Argentíne).

Jednej noci pracoval Kennedy na prípade Hoffa do druhej nadránom. Keď na svojej ceste domov míňal sídlo zväzu Teamsters uvidel, že sa v Hoffovej kancelárii stále svieti. Kennedy sa otočil a šiel naspäť do práce…

Čo je posolstvo tohto príbehu? Ak si to situácia a úloha, ktorej práve čelíš vyžaduje, nepozeraj na hodiny. Jednoducho sa zatni a makaj!

Nemysli si o sebe, že si jediný.
V dnešnom svete sociálnych sietí si môže robiť vlastné PR každý. Je neuveriteľne jednoduché prezentovať vlastnú šikovnosť a vychutnávať si svojich 5 minút slávy.

Skutočne úspešní ľudia to ale nerobia. Akceptujú fakt, že ich úspech spočíva v ambícii, húževnatosti a výkone… no sú si vedomí tých členov tímu a zamestnancov, ktorí pri nich denno denne stáli, a na ich úspechu sa podieľali.

Mimoriadne úspešní ľudia žnú plody svojej skromnosti, kladú otázky, hľadajú rady a najmä uznávajú a chvália druhých, pretože…

Uvedomuješ si, že úspech je chvíľkový, ale dôstojnosť a úcta pretrvajú.
Zaistiť členom tímu vyšší plat, lepšie výhody a viac príležitostí je určite dôležité. No žiadna výška platu alebo množstvo výhod neodčiní škodu na sebaúcte a hrdosti.

Najdôležitejšou vecou, ktorú úspešní team leadri svojim spolupracovníkom, klientom a dodávateľom zaisťujú a vďaka ktorej sú si všetci v tíme rovní – je dôstojnosť.

Budem rád, ak sa v komentároch podelíte o Váš názor.

Ak sa Vám článok páčil, dajte mu LIKE a zdieľajte ho medzi Vašich priateľov ďalej.

Zdroj

Marek

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.