Moje reakcie k pár témam ako zlepšiť Slovensko

Aké zdravotníctvo chceme mať na Slovensku ? 

Ja by som štandardizoval v čo najširšom spektre, ako ukažková nemocnica by sa vybrali napríklad Kramáre a všetky ostatné by som sa snažil dostať postupne na ich úroveň, či už v sposobilosti, odbornosti, prijímacom systéme, vizualizacia, vybavenie ordinácií a potom samozrejme tu musí byť systém, ktorý všetko poprepája, aby aj nemocnice boli paperless, zefektivnil sa presun informácií, uchovávanie dát a ich prístupnosť občanom, taký e-health tu už dávno mal byt nasadený..

 

Koncesionárske poplatky ?

Som názoru že sa platia zbytočne alebo minimálne je to navrhnuté nefér pre tých, ktorí napríklad tv nemajú a nechcú. Navrhoval by som systém, že buď poplatky bude platiť poskytovateľ ( napr. Skylink, Towercom, UPC, Antik, Swan, Orange, Telekom atď … presne podľa počtu zákazníkov ) Alebo, keď už sa to berie za každú el. prípojku, tak by to mohlo byť vrámci poplatkov za elektrinu, koncesionárske by odvádzal poskytovateľ el. energie.
Je mi jasné že sa budú snažiť voči tomu ohradiť alebo minimálne sa budú snažiť zvýšiť cenu, no napriek tomu si myslím, že by sme mali ľudí odbremeniť od platenia koncesionárskych poplatkov, ideálne bez zvyšovania ceny, vyjednať to s poskytovateľmi / dodávateľom elektriny tak, aby to bolo vrámci aktuálnych poplatkov alebo s minimálnym nárastom ceny.

 

Ako zamedziť a bojovať s brain-drain (odchodom mladých talentov)

Problém 1. (Veľký počet vysokých škôl, )
Zredukovať vysoké školy, ideálne mať menej, ale o to kvalitnejších, len tak námatkovo, máme tu x sociálnych programov z ktorých vychádzajú nezamestnatelní ľudia (a to nie, len zo socialne zameraných programov), hneď na to sa dá apelovať kvalitnejším vzdelávacím programom s praxou vo firmách, ( nie len koli diplomovke ). Chcel som tým aj povedať, že produkujeme veľa ľudí s titulom ktorí sa nemajú šancu sa slušne zamestnať, potom často končia v Tescu, McDonald,Billa atď… prečo ?

Problém 2. Firmy požadujú prax 2roky, vysokoškolské vzdelanie
Pre vysokoškolákov, ktorí majú záujem zamestnať sa po VŠ strácaju na tejto požiadavke. Niektoré firmy, ako aj napríklad tá, v ktorej aktuálne pracujem majú program pre vysokoškolákov, kde si na konkrétnom projekte, človeka pripravíme a zaškolíme do procesu, nadobúda prax, skúsenosti v automotive, zlepšuje angličtinu. Toto je iniciatíva firmy, nie požiadavka alebo výmysel vlády. Na druhej strane si neviem predstaviť, že by vláda tlačila na firmy aby znížili nároky, skor si viem predstaviť že by vláda dotovala nie len pracovné miesta ale podpora vzdelávania pre konkrétne činnosti, vo forme možno kurzov, prípadne celého tréningového / školiaceho strediska

Problém 3. Čeství uchádzači bez praxe majú prehnané fin.nároky
požiadavky začínajú 1200-1500, nemajú jednak potrebné školenia, prax, znalosti, iba prehnané nároky :slight_smile: ktoré im zasa vyplívajú zo živ. situácie, tlaku okolia, požičky, uvery, auto, palivo, dochadzanie

Problém 4. Aj z toho dovodu je veľký dopyt po manažerskych pozíciach, vysokých školách zameraných na manažment, ostatné pozície idú do ústrania a stráca sa záujem, nehovoriac o manuálnych, strojných, remeselných pozíciach, miesto toho sa nám generuje x poučkových manažérov, leadrov podľa postupov zo školy, podľa poučiek, knih … a také veľké množstvo že to trh práce nemôže pojmúť a na druhej strane, myslíte si že firma vymení “zabehnutého” manažéra za nového bez praxe ? :slight_smile:

Začarovaný kruh…

A inak konkrétne k otázke zníženia nezamestnanosti, zvýšenie mzdy, podľa mňa problémom nieje nezamestnanosť ako taká, pracovných pozícií je minimálne v TN,TT kraji viac ako dosť, všetci majú nedostatok ľudí, ešte raz nedostatok ľudí problémov však je viac, vzdialenosť, mzdy ( nemáme najnižšiu, ale z môjho pohľadu nástupna nie je až tak atraktívna ale na druhej strane všetky väčšie závody majú nastavené tabuľkové platy podľa špecializácií / skúseností a tu zasa z druhej strany, zo strany pracovníkov je malá ochota napredovať, zlepšovať sa aby sa dostali k lepšiemu ohodnoteniu (ľudia často nemajú záujem na sebe pracovať), sú často nesústredení, generujú nezhodné výrobky napriek pribúdajúcim kontrolným mechanizmom až to dospieva k výmene za robota. Takže zasa je to také začarované.

Podľa mna by sa to malo uberať tým smerom, že by mohol byť balík peňazí, štátnych, prípadne sponzorov, pre mňa za mňa aj eurofondy a tie talenty, po úspešnom odprezentovaní projektu a zámeru budú dotované z týchto peňazí.

 

Čo by mala priniesť/spraviť strana, ktorá vyhrá ďalšie voľby ak to myslí s Lepším Slovenskom vážne 

Tak ja osobne si myslím, že prvé čo ľudia potrebuju, je aby sa navrátila dôvera inštitúciam, tak ako sa tu viac krát spomína a ako ? Dôležité je vyšetrenie kauz, pretože to čo sa deje teraz je čistá komédia, samé zahmlievanie, zavádzanie, marenie vyšetrovania, ovplivnovanie, celé to je manipulované a nasmiech, už aj malé dieťa vidí tie machinácie čo sa tam dejú. Avšak toto sa nedá spraviť ihned, tie vyšetrovania niečo trvajú, dôkazy boli predpokladám na príkaz zničené …. Tu by teda občania mali vidieť že sa dejú vyšetrovania, informovať ich o priebehu a čoskoro priniesť výsledky vyšetrovania.

No a potom začať robiť poriadok v zákonoch, nesmieme nechať a dovoliť skupovať pozemky právnickým osobám zo zahraničia, maximálne prenajímať a obmedziť využite, aby nám napríklad neskúpili Inovec Kanaďania a nešli ťažiť urán … bolo prijatých a schválených x nezmyselných zákonov

Tlačiť na nižšie ceny energií ( ktoré máme skoro najdrahšie v okolí … ),
Zrušiť alebo aspoň znížiť nezmyselné poplatky, registračnú daň, znížiť poplatky za úkony ako prihlásenie / prehlásenie / odhlásenie vozidla
Nižšia daň za PHM, nižšia daň za lieky

A hneď sa bude ľudom lepšie žiť…

 

Nejaké veci aj na Lepšie Slovensko ? Komentár k politickej situácií na Slovensku a ako by mohol vyzerať slušnejší a modernejší štát

Marek

Technológie, výpočtová technika, hry, vesmír á rýchla jazda... to sú veci ktoré má asi bavia najviac
Marek

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


3 + 9 =