Technológie sú viac SMART, no naše mozgy stagnujú

Technológie napredujú, sú SMART a naše mozgy stagnujú

Doba napreduje, technológie sú viac a viac SMART avšak ľudia viac lenivejú a hlúpnu. Pamäť začína stagnovať lebo google // resp, všetko nájdeme / skontrolujeme cez google // Prečo ? Podľa prieskumov, najčastejšie hľadáme veci typu: “Ako sa správne píše …” priznám sa taktiež už som to využil, keď som si nebol istý. Na druhej strane, je ešte kopec ľudí ktorí sú leniví si to pozrieť aj na google, keď čítavam diskusie tak často sa chytám za čelo, ako toto môže človek vôbec napísať a my si čoraz ťažšie spomíname aj na základy ktoré sme sa naučili v škole. Ale čo je ešte horšie, ani sa ju nesnažíme rozširovať, udržiavať. Ľudia sa vo svojom voľnom čase venujú činnostiam a aktivitám ktoré nie sú nijak prospešné a tak povediac zabíjáju čas // samozrejme majú na to právo a je to len o tom, čo ten človek chce robiť a čo chce dosiahnúť // pritom si ale možno ani neuvedomujú, že práve to je ten čas, ktorý rozhoduje o tom, ako budeme napredovať, ako budeme karierne rásť, v čom budeme lepší a akým smerom sa budeme uberať.

Nase mozgy stagnuju koli SMART technologiam
Nase mozgy stagnuju koli SMART technologiam

Poďme si zhrnúť aké aktivity nepatria k tým prospešným:
napr. Sledovanie reality show, Farma, Talent, Superstar, hranie video hier ( hoďka na odreagovanie fajn, ale určite nie zabijať tým celé dni/noci ) facebook, twitter a pod.

Naopak čo je prospešné? Ak máte rodinu, či už máte dieťa, alebo žijete s rodičmi, tak určite sa čo najviac treba venovať rodine, rodina je najviac a rodina je základ. Ale skúste si nájsť aspoň hodinku denne a venujte sa aktivite ako napríklad čítanie literatúry, učenie sa nového jazyka, sledovanie náučných videí, dokumentov s tématikou oblasti v ktorej by ste sa chceli rozvíjať, napríklad programovanie, design, varenie, pečenie, remeslá, alebo hocičo iné čo Vám príde užitočné a budete to vedieť využiť napríklad v zamestnaní. Možno nejaké kurzy leaderstva aby ste postúpili na post vedúceho, je to len a len na Vás.

Totižto čas po práci, po škole až pokiaľ nepôjdete spať je ten najdôležitejší, závisí od neho totiž to čo bude z Vás neskôr a ako budete napredovať, tak ako som spomínal vyššie.
Ak sa zrovna nechcete venovať nejakému konkrétnemu učeniu, môžete sa venovať rozširovaniu mozgovej kapacity a udržiavať mozog v “pracovnom tempe” používať ho aby neprichádzalo k postupnej degenrácií, napríklad lúštením Sudoku, hraním logických hier, lúštením krížoviek, stavaním stavebnice.

Takže čo môžem odporučiť, po práci si vyhraďte aspoň 1 hodinu na niečo čo by ste mohli označiť ako produktívne a už na druhý deń sa budete cítiť lepšie, naplnenejšie a neskôr určite aj šťastnejší. Toto všetko sa potom odzrkadlí aj na výsledkoch v práci a na vašom kariernom raste. A samozrejme stúpne aj vaša cena na trhu práce.

Ak sa vám článok páčil, prosím zdieľajte.
Neváhajte sa podeliť s vašími aktivitami a názorom.

Ďakujem

Marek

One comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.