Z kamarátov podriadení ( manažér )

Z rádoveho zamestnanca manažér

Priateľská pracovná atmosféra, raz za týždeň “výjazd“ na bowling a na drink a sem-tam tiché ohováranie šéfa. Tradičná atmosféra, ktorá panuje v dobre zohratých pracovných kolektívoch. A zrazu vás povýšia. Tešíte sa, že konečne vašu usilovnosť patrične ocenili. Je síce jasné, že vám pribudne veľa nových povinností a zodpovednosti, na to ste však pripravený.
Problém môže vzniknúť úplne niekde inde. Z vašich kolegov a kamarátov sa zrazu stanú vaši podriadení a vy neviete, ako v kamarátstve pokračovať. Vôbec vám nepomôže ani závisť, ktorá sa určite niekde objaví. “Niektorí z členov tímu môžu mať pocit, že povýšení mali byť oni, obzvlášť ak vo firme pracujú už dlhší čas než dotyčný,“ tvrdí špecialistka na ľudské zdroje spoločnosti PricewaterhouseCoopers Monika Rolková.

Manažér a tím, z kamarátov podriadení

Pýtajte sa

Výber manažéra z interných zdrojov – teda priamo z pracovnej skupiny, je veľmi častou záležitosťou. “Ľudia sa v takom prípade cítia “bezpečne“, pretože svojho nadriadeného poznajú a minimálne vedia predvídať jeho správanie a reakcie v náročných situáciách,“ hovorí HR manažérka spoločnosti Johnson Controls Iveta Matysová.
Takúto situáciu vnímajú zvyčajne omnoho priaznivejšie a zodpovedajú tomu aj ich reakcie – sú spokojní, prejavujú podporu a poskytujú spoluprácu skôr, ako keby im mal šéfovať niekto z externého prostredia.
Nový manažér sa však musí vyvarovať určitých chýb, aby sa jeho povýšenie nestalo fiaskom. Pri nástupe do novej riadiacej úlohy by mal iniciovať diskusiu, pýtať sa na očakávania skupiny, určiť svoje ciele a očakávanie.

 

Zistite, na koho čo platí

 

Asi najťažšia úloha, ktorá stojí pred novovymenovaným manažérom, je vybudovať si dostatočnú autoritu. “Treba si ju budovať postupne, zo dňa na deň to určite nepôjde,“ radí Rolková.
Ako si ju však získať, aby sme to zase s našimi vodcovskými schopnosťami neprehnali ? “Dôležité je vybudovať si autoritu a rešpekt pomocou znalostí a vedomostí, a nie procesom nejakej zmeny. Určite netreba zásadne meniť svoje správanie ku kamarátom. To, čo však musíte z pozície nového šéfa zmeniť určite, je spôsob pracovnej komunikácie,“ hovorí manažérka ľudských zdrojov spoločnosti Ernst & Young Dana Hulková. V skratke to asi znamená, že ak ste doteraz chodili s kolegami raz za týždeň na bowling, nerušte to. Skôr naopak. Ďalej v tom bez váhania pokračujte. Dávajte si však pozor na to, čo im hovoríte v súvislosti s firmou. “Určité záležitosti už s kamarátmi nebudete môcť preberať, či už z toho titulu, že máte prístup k informáciám, o ktorých by podriadení nemali vedieť,“ dodáva Hulková. Ani vaši teraz už podriadení vám vlastne nebudú hovoriť všetko to, čo doteraz. Je prirodzené, že začnú svoje výroky filtrovať.
Manažér však môže využiť aj to, že svojich ľudí pozná a určite počas predchádzajúcej spolupráce zistil, na koho čo platí.

 

Nenechajte sa zneužívať

 

Ak ste mali v tíme kamarátov, povýšenie môže preveriť, či sú to skutočne priatelia. Môže sa pokojne stať, že niektorí budú očakávať špeciálne zaobchádzanie oproti ostatným, viac tolerancie pri chybách či absenciách. Tomu sa určite vyhnite a nenechajte sa zneužívať. “Je potrebne, aby si manažér dohodol so svojím tímom pravidlá a princípy, ktoré sa budú týkať ich pracovného života, a bol by garantom toho, že sa budú dodržiavať,“ vysvetľuje Matysová.
Doterajšie priateľstvá však nerušte. “Priateľské vzťahy môžu zostať medzi manažérom a kolegami zachované. Na neformálnych stretnutiach mimo práce však nemôže hovoriť niečo iné, než veci, ktoré hovorí nadriadený v práci. Manažérom je totiž nielen v práci, ale aj mimo nej. Spochybňovanie svojich vlastných rozhodnutí z práce pri neformálnych stretnutiach vedie k značnému narušeniu autority,“ hovorí Rolková.

 

Trochu závisti

 

V tíme sa určite nájdu aj takí, ktorí budú novému manažérovi jeho povýšenie závidieť. S nimi sa treba medzi štyrmi očami porozprávať o zmene situácie v tíme, vysvetliť im, že ako nadriadený ste zodpovedný za výsledky celej skupiny a očakávate od každého – aj od “rebela“, plnú spoluprácu vrátane rešpektovania pravidiel, ktoré sú nastavené.
Manažér sa určite často ocitne v situácii, keď musí presadzovať riešenie, o ktorého správnosti nie je úplne presvedčený. “Nemôže sa však postaviť pred ľudí a povedať – takto to rozhodli tí hore, mne sa to nepáči rovnako ako vám, ale musíme to urobiť. Jeho úlohou je zastávať svoju manažérsku rolu a viesť ju v súlade so stratégiou firmy,“ dopĺňa Rolková. Práve v takýchto situáciách si nový manažér bude musieť zvyknúť aj na výčitky typu – zmenil si sa, predtým si hovoril niečo iné, keď si bol jeden z nás a podobne. “Netreba ich brať veľmi osobne. Zmenila sa jeho sociálna rola a je logické, že musí reagovať inak na rôzne situácie, než reagoval predtým. Neznamená to, že je iný človek. Len zastáva inú sociálnu rolu.“

 

zdroj: http://hnporadna.hnonline.sk/moja-kariera-157/ked-sa-z-vasich-kamaratov-stanu-podriadeni-302518

Marek

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.